Clubs

2014

The following Clubs were registered in 2014.

1. Aga Sonix

Chairperson –  Arthur Agathine

2. Arsu

Chairperson –  Michel Jean-Louis

3. Champs Athletics Club

Chairperson –  Eugene Ernesta

4. East Coast

Chairperson –  Vincent Confait

5. Fast Track

Chairperson –  Joseph Adem

6. Inner Island

Chairperson –  Travis Ernesta

7. PAC

Chairperson –  Fabien Belle

8. Shooting Stars

Chairperson –  Giovanni Fanny

9. Top Racers

Chairperson –  Marie-France Barra


 

2015

The following Clubs were registered in 2015.

1. Inner Island

Chairperson – Travis Ernesta
Secretary – Nocholas Mussard
Treasruer – Jill Mussard
Head Coach – Derreck Albert
Members – Jean-Marc Athanase, Sleby Dora, Cynthia Toussaint, Lindy Sanguillon and Nerry Luc

2. Aga Sonix

Chairperson – Nelson Renaud
Scretary – Antoinette Esparon
Treasurer – Louise Henriette
Head Coach – Arthur Agathine
Members – Xavier Eulentin, Sandra Lozaique, Brian Labonte and Therese Hoareau

3. PAC

Chairperson – Fabien Belle
Secretary – Pierrette Confiance
Head Coach – Joseph Volcy
Members – Wilfred Adrien, Anne-Marie Adrien, Maggy Harray, Gerard Govinden

4. CHAMP ATHLETICS CLUB

Chairperson – Eugener Ernesta
Secretary – Rockline Malcouzanne
Treasurer – Rosalind Simon
Head Coach – Eugene Ernesta
Members – Carlos Ernesta, Leeroy Gamatis, Carol Albert and Alain Rose

5. DOLPHIN STARS

Chairperson – Raymond D’Souza
Secretary – Alvin Kilindo
Treasurer – Geralda Charlotte
Head Coach – Carlos Sanchez
Members – Giovana Ferley, Gretel Ferley, Anie Camille, Joana Moustache and Michel Boniface

6. TOP RACERS

Chairperson – Marie-France Barra
Secretary – Ana Barra
Treasurer – Emmanuel SOngoire
Head Coach – Ana Barra
Members – James Barra, Ronny Bristol, Rennick Belize, Yanick Magnan and Anne Barra

7. SHOOTING STARS

Chairperson – Giovanni Fanny
Secretary – Ricardo Suzette
Treasurer – David Confiat
Head Coach – Giovanni Fanny
Members – Mervin Loizeau, Gabriel Coeur De Lion, Bernard Dorasamy and Maksood A. Ismail

8. FAST TRACK

Chairperson – Joseph Adem
Secretary – Luc Banane
Treasurer – Stephane Moosoudee
Head Coach – Joseph Adem
Members – Neddy Marie, Travis Hardy, Joanne Lou-Toy, Yannick Payet and Joeliff Cousin

9. SPRINT KINGS ATHLTICS CLUB

Chairperson – Danny D’Souza
Secretary – Andrew D’Souza
Treasurer – Luc Banane
Head Coach – Joseph Adem
Members – Eric D’Souza, Amecie D’Souza, Joel Edmond

10. EAST COAST ATHLETICS CLUB

Chairperson – Vincent Confait
Secretary – Stefannie Underwood
Treasurer – Sheila Confait
Head Coach – Simon Labiche
Members – Alex Confiat, Simone Dick, Josue Victor and Franky Baccus

11. PORT GLAUD ATHLETICS CLUB

Chairperson – Alda Azemia
Secretary – Anne Henriette
Treasurer – Alia Gamatis
Head Coach – Lynda Jeanne
Assistant Coach – Zahornamdan
Members – Gerda Jeannevole, Margarette Labiche, Macdonald Pierre, Linda Freminot, Jean D’Arc Hortere and Erica Lenclume

12. ARSU

Chairperson – Michel Jean-Louis
Secretary – Monica Samson
Treasurer –
Head Coach – Gerish Rachel


 

2016

The following Clubs were registered in 2016.

1. Mahe Skimmers Sports Club

2. Fast Track

3. Port Glaud/Shooting Star